Bu Makalemde SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, İbni Sina Hastanesi, Kas Erimesi, Kas Hastalığı Nedir, Kas Romatizması, Miyopati Nedir, Sma Hastalığı Belirtileri, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, Hakkında Yüzeysel Bilgiler Yazacağım Umarım Azda Olsa Faydalı Olabilirim.

Hastalıklar hakkında acı gerçekler.!

Sma Hastalığı, Fizik Tedavi, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als,

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Nedir, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, 100,000 kişide yaklaşık bir kişide görülür.

· Her yaştan insanlar bu hastalıklara maruz kabalibir. 

· Boyun çevresindeki büyük kaslarda, omuzlarda ve kalçalarda zayıflık.

· SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, neredeyse her zaman kas kuvveti kaybına neden olur.

· Bazı hastalarda döküntü veya solunum problemleri veya her ikisi de görülebilir.

· Tedaviler bu hastalıklara etkilidir. Doktorunuzun tedavi şekillerine uymak ve aynen takip etmek iyi bir sonuç almanın anahtarıdır.

· SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, her durumdada,da kas iltihabı ve güçsüzlüğü, dermatomiyozit hastalarında da döküntü görülür. Doğru tanı ve tedavi bu hastalıklardaki yaşam şansını arttırır.

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Nedir, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, nelerdir.?

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, kas hastalığının tıbbi terimidir. Bazı kas hastalıkları, vücudun bağışıklık sistemi kaslara saldırdığında ortaya çıkar. Sonuç yanlış yönlendirilmiş iltihaptır, bu nedenle iltihapın adıdır. Bu kas dokusuna zarar verir ve kasları zayıflatır. 

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, olan kişiler şu özelliklere sahip olabilirler.

· Boyun çevresindeki büyük kaslarda, omuzlarda ve kalçalarda zayıflık

· Merdiven çıkarken sorun yaşamak, diz ağrısı, ayak uyuşması, el uyuşması, kol uyuşması, koltuktan kalkamamak veya, yükseklerdeki nesnelere ulaşamamak

· Vücuttaki bütün kaslarda ağrı

· Yemek yerken boğulma gibi veya, akciğerlere yiyeceklerin aspirasyonu (kaçışı)

· Nefes darlığı veya, öksürük darlığı

· SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, her durumda da kas iltihabı ve güçsüzlüğü, dermatomiyozit hastalarında da döküntü görülür. Bu dermatomiyozit döküntüsü en sık göz kapaklarının üstündeki mor veya kırmızı lekeler veya, dirsekler veya dizler üzerinde kırmızı pullar gibi görünür. Hastalığı olan çocuklar da ciltte kalsinoz denilen beyaz kalsiyum birikintilerine sebep olabilir.

Bazen hastalar, herhangi bir kas hastalığı belirtisi olmadan sorun yaşayabilir. Doktorlar bu hastalıklara amyopatik dermatomyositis adını verir. Dermatomiyozit hastalarında öksürük ve nefes darlığına neden olan akciğer iltihabı da olabilir. Hastalığı olan çocuklarda cilt lezyonlarına neden olabilecek kan damarlarında ( vaskülit ) iltihap olabilir.

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, na hangi etkenler sebep olur.

Enflamasyon dışında birçok SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, nedeni vardır. Enfeksiyon, ilac yanetkisine bağlı kas yaralanması, kas fonksiyonunu etkileyen kalıtsal hastalıklar, elektrolit seviyelerinin bozuklukları ve tiroid bezi hastalığını içerir. Enflamatuar miyopatilere tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir. En önemli teori, bağışıklık sisteminde “kendi” saldırılarına ve kas iltihabına yol açan bir şeylerin yanlış olduğudur.

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, her bireyde olabilir.

Her yaştan bireyler bu hastalıklara muzdarip alabilir. Çuğu zaman hasta olma yaşları ise, çocuklarda 5-10 yaş arası veya, yetişkinlerde ise 40-50 yaş arasıdır. Kadınlar, iltihap miyopatilerini erkeklerden iki kat daha fazla yakalanır. Bu SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı,çeşitleri tüm etnik grupları etkiler. Kimse bu tip hastalıklarla yakalanıcağını tahmin edemez.

Doktorlar kas kuvveti gerektiren işler yaparken sorundan şikayet ettiklerinde veya belirli kızarıklıklar veya, solunum problemleri yaşadıklarında SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, ndanşüphelenirler. SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, olan çoğu insan kaslarında ağrıları çok azdır veya, hiç yoktur. Bir doktor, gerçek kas güçsüzlüğü olup olmadığını bulmak için bir kas kuvveti muayenesi yapar. Aşağıdaki yazılan testlerden ortaya çıkar.

· Çeşitli kas enzimlerinin ve miyozite özgü antikorların seviyesini ölçen bir kan testi

· Kastaki elektriksel aktiviteyi ölçmek için sıklıkla EMG çekimi, olarak adlandırılan bir elektromiyogram

· Zayıf bir kas biyopsisi (test için küçük bir kas dokusu parçası alınır)

· Manyetik rezonans görüntüleme - daha sık MRG denir, - anormal kas işlevlerini görmeye çalışmak

Yetişkinlerde, dermatomiyozit ve daha az miktarda polimiyozit zaman zaman kansere bağlanabilir. Bu nedenle, SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, gibi bu hastalıkları olan tüm yetişkinlerin kanser için testler yapmaları gerekir.

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, nasıl tedavi edilir.

Kortikosteroidler: Genellikle, ilk tedavi prednizon gibi oral (ağızdan) bir kortikosteroiddir, yüksek dozda. Bu iltihabı azaltır. Kan kası enzimleri, tedavinin başlamasından yaklaşık 4-6 hafta sonra normale dönme eğilimine girerler. Hastaların çoğu 2-3 ay içinde kas gücünü yeniden kazanır. Kortikosteroidlerin yan etkileri arasında kilo alımı ve vücut yağının yeniden dağıtılması, cildin incelmesi, osteoporoz ve katarakt sayılabilir. Kas zayıflığı bile bir yan etkisi olabilir. Prednisone alan hastalar osteoporoz riski altında olduğu için bunu önlemek için uygun tedavi almalıdırlar.

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, nda Kullanılan Modifiye Edilmiş Antiromatik İlaçlar (DMARD'lar): Doktorunuz muhtemelen tedavi planınıza başka bir ilaç ekleyecektir. Metotreksat veya, azatiyoprin . Bu, SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, nın daha iyi ve uzun vadeli kontrolünü sağlar veya, kortikosteroidlerin uzun vadeli yan etkilerinden kaçınmaya yardımcı olur. Hastalığı ağır veya standart tedaviye yanıt vermeyen hastalar başka seçeneklerde tedavi edilir. Bunlar intravenöz immünoglobülini içerir - bazen IVIg, siklosporin (Neoral, Sandimmune), takrolimus (Prograf), mikofenolat mofetil (CellCept) ve rituximab (Rituxan) olarak adlandırılır .

Fizik tedavi, : Fizik tedavi merkezleri, konusunda İbni sina hastanesi, ndeki Fizik tedavi cihazları, SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, Ayak Uyuşması, Kol Uyuşması, El Uyuşması, Diz Ağrısı, olan hastaların aktif yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Kas hastalığının tedavisinde fizik tedavi, ve egzersiz önemlidir.

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati hastalığı, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, Ayak Uyuşması, Kol Uyuşması, El Uyuşması, Diz Ağrısı, ile yaşamak.!

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Nedir, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, Ayak Uyuşması, Kol Uyuşması, El Uyuşması, Diz Ağrısı, kronik (uzun süreli) hastalıklardır. Hastalığınızı kontrol altına almak için, zamanında sağlık önlemleri almak önemlidir. Sağlıklı, dengeli bir diyet yapmak, egzersiz yapmak veya, sağlıklı bir kiloda olmaya çalışmak gibi.

Dermatomiyozit döküntüsü varsa, kendinizi güneşten koruyun. Bunun nedeni, açık olmayan nedenlerden dolayı kızarıklığın güneşe maruz kaldıktan sonra kötüleşmesidir. Bu nedenle, açık havada fazla zaman geçirmeyin ve dışarı çıktığınızda yanınıza mutlaka güneş kremi alın.

Yutkunma konusunda sorun yaşıyorsanız, yumuşak veya, yarı katı yiyecekler yiyin veya, katı yiyeceklerinizi püre haline getirin. Eğer yatağa bağlıysanız boğulmayı önlemek için, yemeğe başlamadan önce mutlaka yatağa oturmalısınız.

SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Nedir, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, Ayak Uyuşması, Kol Uyuşması, El Uyuşması, Diz Ağrısı, olan insanlar sağlıklı ve normal görünebilir. İşverenlerin, öğretmenlerin ve aile üyelerinin, SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Nedir, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, Ayak Uyuşması, Kol Uyuşması, El Uyuşması, Diz Ağrısı, şikayetleri olan kişilerde beden gücü sınırlarının ne olduğunu anlamaları önemlidir.

Yukarıdada dediğim gibi İbni Sina, bu saydığımız SMA hastalığı, Bel Ağrısı, Boyun Ağrısı, Als Hastalığı, Kas Erimesi, Kas Romatizması, Miyopati Nedir, Müsküler Distrofi, Kas Distrofisi, Dmd Hastalığı, Ayak Uyuşması, Kol Uyuşması, El Uyuşması, Diz Ağrısı, Kas Erimesi, Emg Çekimi, Sma Hastalığı Belirtileri, Bel Kayması, gibi rahatsızlıklarda yaptığım araştırmalarda ve okuduğum yorumlarda dalında uzman ekip olup 5 puan üzerinden 4.1 puan almıştır.

İbni Sina Hastanesi, türkiyenin değişik illerindede faliyette Ankara fizik tedavi, konusundada puanı yüksek.