Söğütlüçeşme’de görme engelli bir kadın vatandaşın, rehber köpeği ile metrobüse alınmaması sonrası yardıma gelen Onur Yarar isimli bir vatandaşın uzun uğraşları, Facebook'tan yaptığı paylaşımı... Sonuç mu? Mutlu son!

1. İnsanlık Ölmeyecek! Görme Engelli Kadının Rehber Köpeğiyle Metrobüse Binmesini Sağlayan Adam

Söğütlüçeşme’de görme engelli bir kadın vatandaşın, rehber köpeği ile metrobüse alınmaması sonrası yardıma gelen Onur Yarar isimli bir vatandaşın uzun uğraşları, Facebook'tan yaptığı paylaşımı... Sonuç mu? Mutlu son!

Nedeni ise yanında köpek olması. Yalnız şunu da belirtelim görme engellilere yardımcı olan rehber köpek.

İsmi Kara, Türkiye'nin ilk rehber köpeği. İlk yıllarını İngiliz bir ailede geçirmiş, sonradan Türkiye'ye geliyor. Yani bu minnoş iki dil biliyor! ^^

Yani bu alanda çalışmalar yapan ve Türkiye'de rehber köpek oluşumunu sağlayan bir kadın. Yürüttüğü çalışmalarla birçok kurum ve kuruluştan desteğini almış, almaya da devam ediyor. Bu konuda görme engellilerin sesi oluyor.

Yaklaşık 7 yıldır o da rehber köpeğiyle yaşıyor. Türkiye'de bu olayın yaygınlaşması için ellerinden geldiğince çalışmalar yapıyorlar. Elbette ki sıkıntıları var. Çoğu insan rehber köpeğin ne olduğunu bilmediği için sıkıntı çıkartabiliyor. Metrobüs örneği gibi mesela...

Türk bir hareket eğitmeni yetiştirmişler. Hedefleri ise yılda 10 rehber köpek. Ayrıca yapılan bağışlarla elde ettikleri parayı, İngiltere'ye ikinci bir eğitmen gönderip, yetişmesi için kullanacaklar. Böylece yılda 20 rehber köpek yetiştirebilecekler.

Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz, web sitelerine buradan, Twitter hesaplarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitim aşaması ilk olarak 6-8 haftalık uygun türün gönüllü ailede 1-1,5 yıl kalmasıyla başlıyor. Burada belirli başlı komutları gönüllü aile köpeğe öğretiyor. Rehber köpek eğitiminin son aşamasında ailelerden alınan köpekler özel eğitimli rehber köpek eğiticileri ile birlikte eğitiliyorlar.

Her alanda erişilebilirlik için desteklerinizi bekliyoruz!

Sadece başkalarından beklemek değil, bireysel çabalarla da yapılabileceklerin farkında olmak gerekir.

Otobüse bincem köpek benim ayağıma işeyecek o otobüsü yakarım arkadaş hayvanlarda yerini bilsin barınaklarda dolaşsın kendine has Araban varsa ne bok yersen ye bunlar bana ters

bu köpekler çok değerli helede bu gibi durumda olan insanların tek yoldaşı. uygulama umarım başarılı olur ülkemizde..iki ayaklılar zarar vermezler inşallah.

VİRAL ARKADAŞLAR FARKINDALIK YARATMAK İÇİN...... GÜZEL OLMUŞ..

Görme engelli birinin rehber köpeği (ki bu köpekler eğitimli oluyorlar, saldırgan değiller) neden rahatsız ediyor insanları anlamıyorum.

İnsanla birebir ilişki halinde olan meslek elemanlarına "İnsana nasıl davranılır?" eğitimi verilmiyor anladık ama en azından mesleği ile ilgili kuralları, prosedürleri öğretin. Kimisi otobüse ortopedik engelli birey almaz kimisi metrobüse sokmaz. Ülke herkesin babasının çiftliği sanki, herkes kendi kurallarını uyguluyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları