Havada yakıt ikmali nasıl yapılır ? videomuzu izleyip nasıl olduğunu görebilirsiniz

Havacılık için konuşursak, yakıtın bir uçaktan bir diğer uçağa aktarılması olayı. uçağın, uzun mesafeli uçuşlarda gerekli tüm yakıtı depolamak yerine bir havaalanına inip gerekli yakıtı alabileceği gibi havada da gerçekleşebilir bu yakıt ikmali. Türk hava kuvvetleri'nin 90'lı yıllardan beri kullandığı kc 135 uçağı ile, f16'lara bu hizmeti verme kabiliyeti vardır. bir f16 deposunu yarım dakikadan az bir sürede doldurabilecek kapasitede pompa sistemleri gereklidir.

Havada yakıt ikmali yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yakıt tankerinin ağırlık merkezinin kontrol altında tutulmasıdır. nakledilen yakıtın tek bir depodan değil, uçağın farklı yerlerindeki depolarından pompalanması sağlanır ki uçağın götü başı ayrı oynamasın, aynı stabilite değerlerine sahip olabilsin.

havada yakıt ikmalini gerçekleştirecek iki uçak, kontrol edilebilen bir boru (boom olarak geçiyor) ile birbirine bağlanır. bu bağlantı, iki uçak arasında bir elektrik devresini tamamlar ve yakıt ikmali başlar. bağlantı ekipmanları: probe (yakıt ikmal edilecek uçağın çıkarttığı, "gel buraya sokacaksın" dediği boru) ve droge (boom'un ucundaki sepete benzeyen yapı) adlı elemanlardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları