Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş izninin iptal edilmesiyle başlayan krize bir yenisi eklendi. 'Persona non grata' (istenmeyen kişi) ilan edi...

Hollanda Tarafından 'İstenmeyen Kişi' İlan Edilen Aile Bakanı Kaya, Sınır Dışı Edildi

Dün Almanya'da bulunan Bakan Kaya, Çavuşoğlu'nun uçuş izninin iptal edilmesinden sonra kara yolu ile Rotterdam'a geçeceğini açıklamıştı.

Kaya'nın açıklamasının ardından Rotterdam polisi, West Blaak semtindeki Türkiye Başkonsolosluğu binası ile Hilgersberg'deki konsolosluk resmi konutunu giriş çıkışlara kapatmıştı.

Kaya, konsolosluk binasına girişine izin verilene kadar bekleyeceğini söylemiş, Hollanda'yı insan haklarını ihlal etmekle suçlamıştı, "İfade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, hareket... Şu an bunların hepsi askıya alınmış durumda" demişti.

Turkse minister weigert haar gepantserde auto te verlaten en houdt deur op slot. Politie wil nu de hele auto laten wegtakelen. #Rotterdam

Saatler süren görüşmeler sonunda gece yarısı saat 01.00 sıralarında sınır dışı edilmesi kararlaştırılan Kaya, Hollanda polis özel timleri ve bir eskort aracı eşliğinde beraberindekiler ile kara yoluyla Almanya'ya gönderildi.

Demokratik ve insani değerler ayaklar altına alınarak Nijmegen sınırından Almanya'ya götürülüyorum. Tüm vatandaşlarımız adına bunu kınıyorum

Bu faşist uygulama karşısında Demokrasi adına dünyanın tavır alması gerekiyor! Bir kadın bakana yapılan bu muamele asla kabul edilemez.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a tahsis edilen özel uçakla Almanya'daki Köln-Bonn havaalanından İstanbul'a geldi.

Bakan Kaya, Atatürk Havalimanı VIP Salonunda, basın mensuplarına açıklama yaptı.

Fotoğraf: AA

"Bakan arkadaşlarımızın programlarını iptal ediyorlar biliyorsunuz. Bu tavrın gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu antidemokratik bir uygulama. Bizler oraya vatandaşlarımızla buluşmaya ve yeni hükümet sistemi neler getirecek, bunu anlatmak için gidiyoruz. Tamamen ifade özgürlüğü, toplanma hakkı, bunların hepsi ayaklar altına alındı. Hollanda'da dün gece tüm özgürlükler askıdaydı. Orada bizimle buluşmak üzere gelen vatandaşlarımıza çok gayriinsani muamelede bulunuldu, üzerlerine atlarla, köpeklerle saldırıldı. Batı'nın da duyarlı, hassas, vicdanlı siyasetçilerinin bu yaşananları gördüğünü ve içten kınadıklarını, bunu sesli olarak da dile getirmelerini, tüm dünyanın hem diplomatik hem insani hiçbir şekilde, hiçbir teamüle uymayan bu davranışın dünya genelinde de kınanması gerektiğini düşünüyoruz"

Hollanda'nın tavrı referandumda evetleri arttırır,Hollanda'da sokaklara dökülenler ırkçı Wilders'e oy kazandırır. Kaybeden yine demokratlar.

Bir TC Bakanı Avrupa ülkesinden
polis eşliğinde çıkartıldı.
Yapılabilir bir şey haline geldi.
Hazmedilmesi kolay olmayan bir durum.

#Hollanda bir bakanını sınır dışı etmekle ülkeme en büyük saygısızlığı yapmıştır.
Bu mesele Evet, Hayır kadar basit bir mesele değildir... pic.twitter.com/Mjt8yOw9A5

peki bakan hollanda'ya devlet adına ve bir diplomatik misyonla mı gidecekti, yoksa bir parti adına seçim çalışması yapmak için mi?

Türkiye eski Türkiye değil arkadaşlar; artık Avrupa'da ezilen büzülen, ciddiye alınmayan bir Türkiye yok. Artık sınırdan içeri alınmıyoruz.

Hollanda'nın yaptıkları skandalın bile ötesine geçti. Savaş halinde bile bir ülkenin bakanlarına, diplomatlarına bu uygulama yapılamaz.

Diplomasi iletişimi: atara atar, gidere gider, layka layk.

Hollanda'da yaşamını kurmuş Türklerin bugünden sonra karşılaşacağı sıkıntıları, yaptırım ve baskıları düşünen bir yetkili var mıdır ?

Manen 15 temmuz gibi bir gece cidden, Hollanda devlet değil eşkıya imiş öğrendik, zorbalık, hukuksuzluk diz boyu...

10.Hollanda ile yaşanan krizin, "Evrensel İnsan Hakları Kriterlerini" hatırlatmış olması sevindirici. Herkes, ÖZDE de buna saygı göstermeli.

"Hollanda işinde öfkelenen, gaza gelen dostunuz varsa, Mavi Marmara ve Rus uçağı krizlerinin son sahnelerini hatırlatın, hızla sakinleşir."C

Güçlü bir eğitim, güçlü bir geleceğin ilk ve temel adımıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları